გაკვეთილის გეგმა
- მასწავლებლის სახელი, გვარი: ანჟელა ჯაყელი
- პირადი ნომერი: 61004049242
- საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
- სწავლების საფეხური /კლასი: საშუალო საფეხური, XIა კლასი.
- მოსწავლეთა რაოდენობა: 34
- გაკვეთილის თემა: ვაჟა-ფშაველას პუბლიცისტური წერილი „კოსმოპოლიტიზმი და პატრიოტიზმი“
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ წინარე ცოდნისა და გამოცდილების დაკავშირებას ახალ მასალასთან, ლექსიკონის საშუალებითა და კითხვის ეფექტურის სტრატეგიების საშუალებით ახალი მასალის აღქმასა და გააზრებას.ახალი მასალიდან გამომდინარე აქტუალურ საკითხზე ესეს წერას.
ესგ შედეგი და ინდიკატორი:
ქართ. XI. 5. მოსწავლეს შე-უძლია სხვადასხვა ეპოქის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმა-ციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით
.ქართ. XI. 8. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
- იყენებს სხვადასხვა სტრატეგიას შესწავლითი კითხვის დროს უცნობი სიტყვის მნიშვნელობის გასაგებად (კონტექსტი, სიტყვათა აგებულების ცოდნა, ლექსიკონი);
ქართ. XI. 10. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ესეის დაწერა.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები წინარე ცოდნისა და ლექსიკონის გამოყენებით აღიქვამენ და გაიაზრებენ ახალ მასალას, იმსჯელებენ მასალიდან გამომდინარე აქტუალურ საკითხებზე, დაწერენ ესეს.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხის მოგვარება; მიზნისა და თემის განსაზღვრა.შეფასების რუბრიკების წარდგენა;
მასწავლებელი საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ მოსწავლეებს სლაიდის საშუალებით აცნობს გაკვეთილის თემას,მიზნებს,შეფასების რუბრიკებს,გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევ შედეგებს.
|
საუბარი
|
საერთო საკლასო
|
ჟურნალი, სლაიდი
მონიტორი,კომპიუტერი.
|
5 წთ
|
2
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
მასწავლებელი მოსწავლეებს შეახსენებს,რომ ისინი აგრძელებენ პუბლიცისტურ წერილებზე მუშაობას და
წინარე ცოდნის გააქტიურებისათვის მოსწავლეებს სთხოვს: გაიხსენონ პუბლიცისტური წერილის რაობა, უპასუხონ კითხვებს და პასუხების დააფიქსირონ ლექსიკოლოგიის პლიფჩარტზე. მასწავლებელი კლასს მიმართავს კითხვებით როგორ ესმით ტერმინთა მნიშვნელობა:პატრიოტიზმი,კოსმოპოლიტიზმი,გლობალიზაცია,შოვინიზმი,ნაციონალიზმი?მასწავლებელი ისმენს პასუხებს და საჭიროების შემთხვევაში აკეთებს კომენტარს.
|
გონებრივი
იერიში
|
საერთო საკლასო.
|
მონიტორი,პროექტორი,სლაიდი - კითხვები გონებრივი იერიშისათვის, ლექსიკოლოგიის პლიფჩარტი,ფურცლები,
|
7 წთ
|
3
|
ახალი მასალის ახსნა
მასწავლებელი ახალი მასალის ახსნის მიზნით ატარებს მინი-ლექციას. ესაუბრება ვაჟა-ფშაველაზე,როგორც თავისი დროის პროგრესულად მოაზროვნე ადამიანზე, საუბრობს პუბლიცისტური წერილის საზოგადოებრივ დანიშნულებაზე, გამოკვეთს კოსმოპოლიტიზმის არსს . მონიტორისა და ვორდის დოკუმენტის საშუალებით კლასს აცნობს ტექსტს.„კოსმოპოლიტიზმი და პატრიოტიზმი“
|
საუბარი,მინი-ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
მონიტორი, ტექსტი ვორდის დოკუმენტით,სახელმძღვანელოები გვ.397
|
10 წთ
|
4
|
ახალი მასალის ათვისებისა და გააზრების მიზნით
|
ტექსტზე მუშაობა
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელოებისამუშაო მასალა -ტექსტის მონაკვეთები კითხვებითურთ,
ტექსტი ვორდის დოკუმენტში
მონიტორი.
|
10 წთ
|
5
|
ახალი მასალის განმტკიცება-გამოყენება
მასწავლებელი აჯამებს მოსწავლეთა ნამუშევრებს, აკეთებს მოკლე კომენტარს და სვამს კითხვებს,რომლებიც მოცემულია სლაიდზე.
1.რა პრობლემას შეეხო ვაჟა წერილში?
2.იმსჯელეთ რამდენად აქტუალურია ეს თემა დღეს?
3.რა არის გლობალიზაციის ანუ მსოფლიოსთან ინტეგრაციის უარყოფითი და დადებითი მხარეები?
4.როგორ უნდა მოხდეს საქართველოს ინტეგრაცია მსოფლიოსთან
მოსწავლეები მსჯელობენ და გამოაქვთ დასკვნები
|
კითხვები მსჯელობისათვის
|
საერთო საკლასო
|
სლაიდი, მონიტორი,კომპიუტერი.
|
10წთ
|
5
|
შეფასება.
გაკვეთილის მიმდინარეობისას მოსწავლეებს აძლევს განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებებს.
|
განმავითარებელი
განმსაზღვრელი
|
საერთო საკლასო
|
შეფასების რუბრიკა
საკლასო ჟურნალი.
|
2წთ
|
6
|
საშინაო დავალება.
მოსწავლეებს ეძლევათ დაწერონ ესე :
სად არის გამოსავალი რამდენად უნდა იყოს ქართველი კაცი მსოფლიო მოქალაქე ანუ კოსმოპოლიტი?
|
ესეს წერა
|
საერთო საკლასო
|
დავალების პირობა სლაიდზე
|
1წთ
|
საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლის ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
ქულები და კრიტერიუმები
|
9-10
|
7-8
|
4-5-6
|
3-2-1
|
აქტიური მონაწილეობა
|
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
|
ყოველთვის მონაწილეობს
|
ხშირად მონაწილეობს
|
იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
|
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
|
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
|
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
|
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
|
ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
|
თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
|
სირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას
|
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
|
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
|
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას
|
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრებას
|
ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ძალიან კარგი-10
|
კარგი 9-8
|
საშუალო 6-7
|
დაბალი 4-5
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს მიზნის გააზრება
|
სამუშაო მიზანი კარგად გააცნობიერა
|
სამუშაო მიზანი გააცნობიერა
|
ნაწილობრივ გააცნობიერა
|
კარგად ვერ გააცნობიერა
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს ორგანიზება
|
სამუშაო კარგად ორგანიზებული იყო, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თანაბრად გადანაწილდა.
|
სამუშაო ორგანიზებული იყო მაგრამ ფუნქციები არათანაბრად გადანაწილდა.
|
სამუშაო ნაწილობრივ იყო ორგანიზებული და ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო არ იყო ორგანიზებული
ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არ გადანაწილებულა
|
ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
გააჩნიათ საუკეთესო ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
საკმარისად გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
ნაწილობრივ გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
არ გააჩნიათ მოსმენისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
დროის ლიმიტი
|
საუკეთესოდ იცავენ დროის ლიმიტს
|
საკმარისად იცავდნენ დროის ლიმიტს
|
გაუჭირდათ ლიმიტის დაცვა
|
ვერ იცავენ დროის ლიმიტს
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური,სამუშაო ნაყოფიერი ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
|
ჯგუფის თითქმის ყველა წევრი იყო აქტიური, ჯგუფის წევრებს შორის ძირითადად პოზიტიური ურთიერთობები იყო.
|
მხოლოდ ერთი-ორი მოსწავლე აქტიურობდა, ჯგუფის აქტიურ და პასიურ წევრებს შორის ზოგჯერ ურთიერთობა იძაბებოდა
|
ჯგუფის წევრები არ აქტიურობდნენ,არ შეიმჩნეოდა თანამშრომლობითი გარემო
|
კოსმოპოლიტიზმი
კოსმოპოლიტიზმი – რეაქციული ბურჟუაზიული იდეოლოგია, რომელიც უარყოფს ეროვნულ თვითმყოფობას და ეროვნულ სუვერენიტეტს, ქადაგებს სამშობლოსადმი, ეროვნული კულტურისადმი გულგრილობას და აყენებს „მსოფლიო სახელმწიფოს“ შექმნის, „მსოფლიო მოქალაქეობის“ დაწესების იდეას
კოსმოპოლიტიზმი ნიშნავს მსოფლიო სახელმწიფოს რწმენას და შესაბამისად კოსმოპოლიტი არის ადამიანი, რომელსაც სწამს მსოფლიო სახელმწიფოს არსებობა და თავს მსოფლიო მოქალაქედ თვლის. ![](https://lh3.googleusercontent.com/XwLudggnitqTw1ptg0vmvVgK2RW-ctRd__uQTrG3B9yvKF6HHs7SGkGHh12q2vO1Gipdy1MvbFm-7cY6pJz9BJSNoqb5T091Oites_gcfDeKb_9r52vPvqbQxonl-vITCGd2CsF5aNLyAVEq3g)
თუმცა კოსმოპოლიტიზმთან დაკავშირებით კიდევ არაერთი რამ არის ბუნდოვანი. ერთერთი მნიშვნელოვანი თვითონ კოსმოპოლიტიზმის გაგებაა,ადამიანთა გარკვეულ ნაწილისთვის კოსმოპოლიტიზმი რეაქციული ბურჟუაზიული იდეოლოგიაა, რომელიც უარყოფს ეროვნულ სუვერენიტეტს, საერთოდ ეროვნულობას, ეროვნულ კულტურას და ა.შ
პატრიოტიზმი (ბერძნ. πατρίς, სამშობლო) — დადებითი განწყობა საკუთარი სამშობლოს მიმართ, სამშობლოს სიყვარული. სტერეოტიპულად პატრიოტიზმს გამოხატავს: სამშობლოს დაცვა მტრებისგან (სამხედრო სამსახური, ომში მონაწილეობა სამშობლოს მხარეს), სამშობლოს გულშემატკივრობა (მაგალითად, სპორტული შეჯიბრებების დროს) და ა.შ. ადამიანების ჯგუფი, რომლებიც ერთმანეთის მიმართ გამოირჩევიან ერთგულებით, სიმპათიით და გაერთიანებულები არიან მაღალი ემოციებით და
ეროვნული ერის მიმართ სიყვარულით. პატრიოტიზმი ნაციონალიზმის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი პრინციპია. სწორედ მისი გაძლირებით შესაძლებელია ნაციონალიზმის როგორც თეორიული დოქტრინის და იდეოლოგიის მთავარი აზრის დანახვა.
სამწუხაროდ ,ზოგიერთი ადამიანი, ნაციონალიზმსა და ნაციზმს ერთმანეთში აიგივებს, რაც შეცდომაა ნაციონალიზმი არის საკუთარი ხალხის სიყვარული,მაგრამ ეს არ ნიშნავს სხვა ხალხების სიძულვილს. იგი არ არის უარყოფითი. ეს არის გონების მდგომარეობა განსაზღვრული ხალხისათვის, რომლებიც ცხოვრობენ განსაზღვრულ ტერიტორიაზე, აქვთ ჰომოგენური კულტურა და აქვთ რწმენა თავიანთი გამორჩეული არსებობისა და საერთო ბედისა. ნაციონალიზმი აყენებს თავისი ჯგუფსადმი ერთგულებას, ურთიერთთანაგრძნობას და მოითხოვს სიამაყეს ამ ჯგუფის მიღწევების გამო.
შოვინიზმი
სხვა ერების სიძულვილი, გადამეტებულ ნაციონალიზმი, რომელიც ქადაგებს ეროვნულ განსაკუთრებულობას უფრო ზოგადად, შოვინიზმი შეიძლება აღნიშნავდეს რაიმე ჯგუფისადმი კუთვნილების ძლიერ გრძნობას, განსაკუთრებით მაშინ როდესაც ეს გულისხმობს სხვა ჯგუფების სიძულვილს (ეროვნული, რასობრივი ან რელიგიური ნიშნით განსხვავებული ჯგუფების სიძულვილს).იგი ეთნიკური ნაციონალიზმის უკიდურესი ფორმა. ქადაგებს საკუთარი ერის გამორჩეულობას, ეროვნულ მტრობასა და სხვა ერების სიძულვილს. მიზნად ისახავს დაამტკიცოს სხვა ერების „არასრულფასოვნება“ და ამით გააამართლოს მათზე ბატონობა. განსაკუთრებით საშიშია დიდმპყრობელური შოვინიზმი, რომელიც დიდი ერებისთვის არის დამახასიათებელი და მიმართულია პატარა ერების დაპყრობის, ასიმილაციისა და ზოგჯერ განადგურებისაკენ. ![](https://lh3.googleusercontent.com/fBNVF3waaNhXGmx8L25B9iw0RKBZxpfqPLs4MWEUWDoYiPNJeh6-dMS9zSOl8VJq5LypncXYTG6vZ7t8FuBYACsfszWG1R7CQ77K-VbKcEH4G1NESeKeRpYtEuY3eMAugDngQCT5_HKm7t3d6A)
გლობალიზაცია
გლობალიზაცია არის მსოფლიო მასშტაბით ეკონომიკური, კულტურული და სხვა მიღწევების გაცვლის და გაზიარების პროცესი, რომელიც აახლოებს ქვეყნებს და კონტინენტებსაც კი.დღესდღეობით გლობალიზაცია კიდევ უფრო ფართო მოვლენაა და არა მხოლოდ ეკონომიკური და სავაჭრო ურთიერთობებს, არამედ კულტურული ტრადიციების, არქიტექტურული და სხვა საყოფაცხოვრებო ტენდენციების, ინფორმაციის და იდეების გაცვლას და დაახლოებასაც გულისხმობს.თუმცა გლობალიზაციას კვლავ ჰყავს თავისი მომხრეები და მოწინააღმდეგეები.არიან ისეთებიც, რომლებიც ამბობენ, რომ ქვეყნების და რეგიონების დაახლოება ცუდად აისახება ტრადიციებსა და ერების თვითმყოფადობაზე . ![](https://lh3.googleusercontent.com/DBDkl9I5313sfsSLG-obIiutc0mmfvX6fyK96qQiR0ynfso8Ej7WcStX0CXh1utyp2bAFNwhza0oy6itgAbbdNgofNn7tNfAWDvhdFE4ekbI3THs5kS4oR6l6CUpw1w-j8QycUFWzfWY-iuHAg)
რასაკვირველია, ისეთი კომპლექსური მოვლენა, როგორიც გლობალიზაციაა, ერთმნიშვნელოვნად დადებითი ან უარყოფითი არ იქნება ყველა ქვეყნისთვის თუ ადამიანისთვის. გლობალიზაცია გვთავაზობს შესაძლებლობებს, რომელთა კარგად თუ ცუდად გამოყენება ისევ ცალკეული სახელმწიფოების და ინდივიდების საქმეა. აღნიშნულის საილუსტრაციოდ ერთი მარტივი მაგალითი გამოდგება - პრაქტიკულად არავინ უარყოფს, რომ ინტერნეტის განვითარება დადებითი მოვლენაა, თუმცა სწორედ ინტერნეტის განვითარებამ გაუხსნა ახალი “შესაძლებლობები” დანაშაულებრივ სამყაროს და ტერორიზმს. თუმცა ფაქტია, რომ ამის გამო ინტერნეტის აკრძალვა არცერთ დემოკრატიულ სახელმწიფოს აზრადაც კი არ მოსვლია
ულრიხ ბეკის "რა არის გლობალიზაცია?" იმითაც არის საინტერესო, რომ ავტორი, რომელიც შესანიშნავად აცნობიერებს გლობალიზაციის გარდუვალობას, ამავე დროს ცდილობს იპოვოს მასში ქვეყნის უნიკალობის შენარჩუნების რესურსი. ასეთ ძიებას გლობალიზაციის რეფლექსია ემოციურიდან რაციონალურ სიბრტყეში გადაჰყავს, რაც უაღრესად საჭიროა ჩვენთვის. წიგნის კითხვის დროს ხშირად გაგიჩნდებათ განცდა, რომ ავტორი დღევანდელი საქართველოს პრობლემებზე ლაპარაკობს. ეს ასეც არის - დღეს გლობალიზაცია საქართველოს პრობლემაცაა. ამიტომ, აუცილებელია, რომ ქართული საზოგადოებრიობაც ჩაერთოს მსოფლიოსთვის აქტუალური ამ საკითხის გააზრებასა და გადაჭრაში. ამ პროცესს დიდად შეუწყობს ხელს ულრიხ ბეკის მონოგრაფიის “რა არის გლობალიზაცია” გამოჩენა წიგნის თაროზე, რისთვისაც საზოგადოება უდავოდ იქნება მისი მთარგმნელისა და გამომცემლის მადლიერი
გაკვეთილის
გეგმა
საგანი:
ქართული ენა
და ლიტერატურა
თემა:
ვეფხისტყაოსნის სიუჟეტი
და გეოგრაფიული
გარემო
კლასი:
მესამე საფეხური;
X2კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 27
დრო:
45 წთ
ანჟელა ჯაყელი
|
||||||||
მიზანი
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
მოსწავლეთა
ორგანიზება
|
დროის
ორგანიზება
|
რესურსი
|
აქტივობის
შეფასება
|
||
ზეპირმეტყველება
ქართ. X. 3.
აუდიტორიის
წინაშე მოხსენებით გამოსვლისას მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი კომუნიკაციის ეფექტიანობის
გასაძლიერებელი ხერხების გამოყენება.
ქართ.X.5.
ამზადებს ტექსტს და ვიზუალურ მასალას აუდიტორიის წინაშე გამოსვლამდე.
კითხვა
ქართ. X. 6.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ტექსტების გაანალიზება მათი ორგანიზების თვალსაზრისით. მსჯელობს ნაწარმოების კომპოზიციურ თავისებურებაზე; საკვანძო ეპიზოდების (სცენების) ურთიერთკავშირზე; მისი სტრუქტურული ელემენტების დანიშნულებაზე;
ქართ. X. 7.
მოსწავლეს შეუძლია განასხვავოს ტექსტში ფაქტობრივი,
კონცეპტუალური და ქვეტექსტური ინფორმაცია ამოკრებს ტექსტიდან ფაქტობრივ ინფორმაციას (ანუ ინფორმაციას მოქმედების ადგილის, დროის, მონაწილეების შესახებ,საქმის ვითარების, მოვლენათა თანამიმდევრობის შესახებ
ქართ. X. 9.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ჟანრის მხატვრული ნაწარმოების გაანალიზება. აკავშირებს მხატვრულ ნაწარმოებს ისტორიულ კონტექსტთან და თანამედროვეობასთან (მსჯელობს იმის შესახებ, თუ როგორ აისახა ისტორიული ვითარება, ეპოქის კულტურული და ლიტერატურული ტრადიციები ამა თუ იმ ნაწარმოებში).-?
|
1.მოსწავლეთა
სწრებადობის აღრიცხვა მორიგე მოსწავლის მოწოდებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით
2.
მასწავლებელი კლასს აკომპლექტებს ჯგუფებად ,მიმართავს მოსწავლეებს დაიჭრონ ადგილი თავიანთ სახელმწიფოში
,შემდეგ კი სვამს კითხვას კლასში სიტუაციიდან და
გარემოდან გამომდინარე ივარაუდონ რას შეეხება გაკვეთილის თემა
|
1.ჯგუფებად დაკომპლექტება -ბარათების მეთოდი
2.გონებრივი იერიში; კითხვა -პასუხი-
მოლოდინების ხე
|
მთელი კლასი
|
1წთ
5 წთ
|
დანაწევრებული აფორიზმები დაფაზე,ფრაზები ბარათებზე,
ცარცი.
|
სიტუაციიაში გარკვევისა და მობილიზების უნარი
|
||
მასწავლებელი
აცნობს მოსწავლეებს
თემას,მიზანს და მოკლედ ესაუბრება
გაკვეთილის მიზნისა და აქტუალობის შესახებ შემდეგ აცნობს ინსტრუქციებს და აძლევს თითოეულ ჯგუფს დავალებას
1.
შეავსონ კროსვორდი „ვეფხისტყაოსანი“
2.წარმოადგინონ
სქემის სახით- ვეფხისტყაოსნის სიუჟეტში ასახული სახელმწიფოები და ფაქტობრივი მასალა ტექსტიდან ზეპირი სახით.
3.განსაზღვრავს
დროს, აცნობს შეფასების რუბრიკებს(ყველა ჯგუფს ურიგდება შეფასების რუბრიკა)
|
1.კითხვები დაფაზე, -კროსვორდი „ვეფხისტყაოსანი“
2.ასოციაციური რუკა სახელმწიფოები
„ვეფხისტყაოსნის სიუჟეტიდან
|
ჯგუფური
|
5
წთ
|
სახელმძღვანელო,
სლაიდი-კითხვები კროსვორდისათვის, სქემები-კროსვორდი, ასოციაციური
კავშირების რუკა,
მარკერები,
დაფა ,ცარცი.
შეფასების
რუბრიკები და ნათლად ჩამოყალიბებული ინსტრუქციები
|
ფაქტობრივი მასალის ფლობის, მოძიების, დახარისხების,დასაბუთების, აუდიტორიის წინაშე მოხსენებით გამო-სვლისას ზეპირი კომუნიკაციის ეფექტიანობის გასაძლიერებელი
ხერხების გამოყენების უნარების შეფასება.
|
|||
მასწავლებელი
ჯგუფებს
სთხოვს წარმოადგინონ 1.სქემა-მოვლენათა ჯაჭვი პერსონაჟთა მოგზაურობა სიუჟეტის განვითარების
მიხედვით . შემდეგ გადასცემს მკვლევართა
(ალ.ელერდაშვილისა და ლევან მარუაშვილის)
სხვადასხვა
მოსაზრებებს, სადაც ასახულია ვარაუდები და რუკები„ვეფხისტყაოსნის“ სახელმწიფოთა ადგილმდებარეობაზე
და სთხოვს გამოიყენონ გეოგრაფიული რუკა ქვეყნების ადგილმდებარეობის დასადგენად და განსაზღვრონ ავთანდილის ,ფრიდონისა და ტარიელის
მოგზაურობის არეალი მოცემულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით.გააკეთონ პრეზენტაცია.
|
1..სქემა-მოვლენათა
ჯაჭვი
„ პერსონაჟთა მოგზაურობა პოემის სიუჟეტის მიხედვით“
2.კითხვა
ნიშანთა სისტემით
|
ჯგუფური
|
10
წთ
|
I.ჯგუფებისათვის:
1.სქემები-
მოვლენათა ჯაჭვი
„
პერსონაჟთა მოგზაურობა პოემის სიუჟეტის მიხედვით“ , მარკერები, ფურცლები,სლაიდი;
2.ბუკლეტები
რუკებითურთ,
3.პირობითი
ნიშნები-ფერადი წებოვანი ფურცლები რუკაზე ადგილმდებარეობისა და მარშრუტის მისათითებლად;
მწვანე-ავთანდილის
მარშრუტი;
ვარდისფერი-ტარიელის
მარშრუტი და ყვითელი-ფრიდონის,
ნარინჯისფერი-ნესტან-დარეჯანის
მარშრუტი.
II.საგაკვეთილო გარემოსათვის:
1.სლაიდზე-
დავალებები და ინსტრუქციები
2.დაფა,ცარცი
3.რუკა
, სლაიდი- რუკა
|
პრეზენტაციის,
დაკვირვების ,თანამშრომლობისა და ჩართულობის,ტრანსფერის
უნარების შეფასება
|
|||
მასწავლებელი
მოსწავლეებს სთხოვს პოემის სიუჟეტზე დაყრდნობით
ცხრილში დაახარისხონ ინფორმაცია სახელმწიფოთა გეოგრაფიული ადგილმდებარეობის,
სახელმწიფოებში არსებული წყობის, მართვის სტილისა და პერსონაჟთა შესახებ და გააკეთონ
პრეზენტაცია ფაქტობრივი მასალის გამოყენებით.
|
ცხრილები,
სლაიდი
|
ფაქტობრივი
ცოდნის, განზოგადებისა და დახარისხების უნარების სეფასება
|
||||||
მასწავლებელი
აკვირდება ჯგუფებს საგაკვეთილო პროცესში და აძლევს განმავითარებელ და განმსაზღვრელ
შეფასებას;
განმსაზღვრელი
შეფასებისას გადასცემს შეფასების ინდიკატორ-ფერად ფურცლებს: ვარდისფერი(10 ქულა),
მწვანე(9ქულა), ყვითელი(8ქულა),ნარინჯისფერი(6-7 ქულა),თეთრი( 5 ქულა),
|
10
წთ
|
|||||||
შეფასება
:
|
განმავითარებელი
(ზეპირი კომენტარი); განმსაზღვრელი შეფასება:
ჩართულობა; პრეზენტაცია;
|
რესურსი
-შეფასების დაფა ,შეფასება ბარათებით-
Iჯგუფი-
II ჯგუფი-
III ჯგუფი-
IVჯგუფი-
|
||||||
შედეგი:
|
მოსწავლეები გაიხსენებენ შესწავლილ მასალას და
დააკავშირებენ ახალ მასალასთან, გაანალიზებენ ვეფხისტყაოსანში ასახული სახელმწიფოების ადგილმდებარეობის
შესახებ მკვლევართა მოსაზრებებს,მათი ადგილმდებარეობის განსაზღვრას ფაქტობრივ ინფორმაციაზე
დაყრდნობით,მხატვრული ნაწარმოების დაკავშირებას ისტორიულ ეპოქასთან და თანამედროვეობასთან
, მიღებული ცოდნას გამოიყენებენ სხვა სიტუაციაში.
|
გაკვეთილის გეგმა:
ანჟელა ჯაყელი
23.03.2016
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
pirovneba da sazogadoeba
(ტრადიცია da ალუდას მეტამორფოზა)
|
||||||||
საგანი/პედაგოგი
|
ქართული ენა
და
ლიტერატურა/
ანჟელა ჯაყელი
|
||||||||
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო/XI2 კლასი
|
||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
33 მოსწავლე /განსაკუთრებული
მიდგომების
საჭიროების
მოსწავლეები
არ
არიან.
|
||||||||
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
გაკვეთილი აქტუალურია, რადგან ხელს უწყობს დაკვირვების, მსჯელობის,
კრიტიკული აზროვნების , კვლევა-ძიების, თავისუფალი აზროვნების უნარების განვითარებას.
ტოლერანტობის სულისკვეთების აღზრდას. საზოგადოებაში დამკვიდრების, საკუთარი
მრწამსისა და ღირებულებების დაცვის უნარების გამომუშავებას.
|
||||||||
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
ანალიზის უნარ-ჩვევის განმტკიცება;
კრიტიკული აზროვნებისა და მსჯელობის უნარის განმტკიცება;
დაკვირვების, კვლევა-ძიების, ჯგუფური მუშაობისა და პრეზენტაციის უნარ-ჩვევის განვითარება;
qarT. XI. 1. moswavles SeuZlia sajaro
moxsenebis warmodgena (zepiri gamosvla)
konkretuli auditoriis winaSe konkretuli mizniT.
Sedegi TvalsaCinoa, Tu moswavle
·
mkafiod, cxadad da gasagebad ayalibebs sakuTar
mosazrebas;
·
sakuTari mosazrebis
gasamyareblad iyenebs citatebs mxatvruli nawarmoebebidan da sxvadasxva
sainformacio resurss (faqtebs, fragmentebs
statistikur monacemebs, audio da vizualur masalas da a. S.), riTac
xels uwyobs mTavari ideis gamokveTas
qarT. XI. 5. moswavles SeuZlia sxvadasxva
epoqis teqstebis gaanalizeba maTSi asaxuli informaciis, Temebis, ideebisa da
problematikis TvalsazrisiT. Sedegi TvalsaCinoa, Tu moswavle:
·
Seafasebs
epoqisTvis damaxasiaTebel Temebs, ideebsa da problemebs amave epoqis
socialurkulturuli konteqstis gaTvaliswinebiT;
qarT. XI. 10. moswavles SeuZlia sxvadasxva
saxis eseis dawera. Sedegi TvalsaCinoa, Tu
moswavle:
·
wers eseis,
romelSic pirad an literaturul gamocdilebaze dayrdnobiT msjelobs mocemuli
Temis, problemebis Sesaxeb;
·
ganixilavs
personaJis xasiaTs, qcevis motivs, Rirebulebebsa da faseulobebs (fsiqologiuri
portreti)
|
||||||||
წინარე ცოდნა
|
იციან ტექსტი ვაჟა-ფშაველას „ალუდა ქეთელაური“.სityvebisa da
frazebis mniSvneლoba, იცნობენ personaJებს
|
||||||||
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
დაკვირვებისა
და
ანალიზის
საფუძველზე
ინდივიდუალური
და ჯგუფური მუშაობის
და
პრეზენტაციის
შეფასება.
ინდივიდუაური მუშაობის შეფასების სქემა;
ჯგუფური მუშაობის შეფასების სქემა;
პრეზენტაციის შეფასების სქემა;
დისკუსიის
შეფასების სქემა.
|
||||||||
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
1.
სახელმძღვანელო
2.
ფრაგმენტები ფილმიდან
3.
სხვადასხვა კოგნიტური სქემები;
4.
ფერადი წებოვანი ფურცლები ,პოსტერები, მარკერი;
5.დაფა,ცარცი.
6.პროექტორი,მონიტორი.
7.სლაიდი
|
||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
ძირითადი კითხვები:
ინფორმაციული
სტრატეგია
~
ძირითადი
·
გათავისებაზე
|
მისალმება,
კლასის
ორგანიზება
2
წთ.
I
ფაზა
A - გამოწვევა;- 5 წთ
II ფაზა
B - ცოდნის
კონსტრუირება;- 25 წთ
III
ფაზა C -
ცოდნის რეფლექსია-
15 წთ
|
||||||||
I ფაზა
A - გამოწვევა
აქტივობა I _ გონებრივი იერიში - 5 წთ.
კითხვა- პასუხის საშუალებით იხსენებენ (საერთო
საკლასო მუშაობა)
(მოსწავლეებს პროექტორის საშუალებით
ვაჩვენებ ფრაგმენტს სადაც გამოსახულია ე.წ „ქავის კარი“ მოკვეთილი მარჯვენებით)
1.რა არის გამოსახული ეკრანზე? მთაში
გავრცელებული რომელი სისხლიანი ტრადიციის მაჩვენებელია ის?
2. რა
არის
ტრადიცია.ადათ-წესი?
3. ვაჟას პოემის სახელწოდებაა „ალუდა ქეთელაური „ ვინ
არის ალუდა?
(მოსწავლეებს პასუხის შემდეგ, ვთხოვ დააკვირდნენ ფრაგმენტს ფილმიდან“ალუდა
ქეთელაური“) .
კლასს ვყოფ ჯგუფებად და ვთხოვ შეავსონ:
II ჯგუფი
ბ) სქემა T დიაგრამა
4.განმარტეთ : (ვწერ პოსტერზე,დაფაზე)
დავლათიანი
საფიხვნო
ფრანგული
ქავის კარი
ფრაზა ტექსტიდან
„სიტყვა მოუდის გზიანი“
„ცუდას რად უნდა მტერობა,კარგია
მუდამ მტრიანი““
„ კაცია დავლათიანი“
(მოსწავლეები წარმოადგენენ სქემებს)
შეკითხვა კლასში
(კლასთან მუშაობის ფორმა - საერთო საკლასო)
5. იცავს თუ არა ალუდა მტრისათვის მარჯვენის მოჭრის
წესს? დაასაბუთეთ;
6.ვინ არის მუცალი? რითი ჰგვავს იგი ალუდას და რით
განსხვავდება
აქტივობა II _ მინი-ლექცია ელექტრონული პრეზენტაციით _ 5 წთ.
მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის თემასა და მიზნებს. ვაწვდი მცირე ინფორმაციას. ( ტრადიციებზე-სისხლის აღების წესი,რჯული,
მარჯვენის მოჭრის წესი. ალუდასა და თემის დაპირისპირებაზე, ვაჟკაცურ
რჯულზე,სისხლმოწყურებულ საზოგადოებაზე,
სისხლიანი ტრადიციების დრომოჭმულობაზე, ტოლერანტობასა და
დღევანდელობაზე,ადამიანის როლზე საზოგადოების ღირებულებების გადაფასებაში)
აქტივობა
III მოსწავლეებს
ვთხოვ დააკვირდნენ ფილმიდან კადრებს -(ალუდასა და მუცალის ორთაბრძოლა)
მოსწავლეებს ვავალებ:
წაიკითხონ და უპასუხონ ekranze
mocemul SekiTxvebs :
1.როგორ მიმართავდნენ ორთაბრძოლისას მუცალი და
ალუდა ერთმანეთს რატომ?
2.აღიარეს თუ არა ალუდამ და მუცალმა ერთურთის
ვაჟკაცობა? რაში გამოიხატება ეს აღიარება თითოეული მათგანის მხრიდან? მოიყვანეთ
ფაქტები ტექსტიდან.
3.რაზე დაფიქრდა ალუდა მუცალის სიკვდილის შემდეგ,
რას დაარქმევდით ალუდას მდგომარეობას
(მოსწავლეები აკვირდებიან ფრაგმენტს- ალუდას ფიქრები სისხლიან წესებზე)
4.
დააკვირდით ფრაგმენტს რას წარმოადგენს ეს ეპიზოდი: მტრობას მოწყურებული
კაცის ოცნებას თუ მტრობას მოწყურებული კაცის შეჩვენებას,დაგმობას?რა დანიშნულება
აქვს მას ტექსტში?(ფრაგმენტის გაანალიზება)(მოსწავლეები აკვირდებიან ტექსტს)
ფილმის ჩვენება ბოლომდე და ანალიზი
აქტივობა IV (ფილმის
ჩვენება ბოლომდე)
5 რატომ გაწირეს ალუდა?
7. ვინ გამოექომაგა და რატომ?
8. რაზე მიუთითებს ალუდას სიზმარი?
III ფაზა C - ცოდნის რეფლექსია
აქტივობა V _ ჯგუფების პრეზენტაცია 10 წთ.
1. რატომ დაუპირისპირდა ალუდა თემს,რა იყო ამისი
მიზეზი?
2. მიგაჩნიათ თუ არა ალუდა საკუთარ იდეას,
ფასეულობებსა და ღირებულებებს შეწირულ ადამიანად? დაასაბუთეთ.
მოსწავლეებს ვაძლევ შეკითხვებს და vavsebT სქემas: ალუდას მეტამორფოზა
თითოეული
ჯგუფი
ახდენს
პრეზენტაციას
ჯგუფის
ნამუშევრისა
და
გამოთქვამენ
თავიან
განსხვავებულ
აზრს
საკითხის
შესახებ.
1.
შეფასება
3 წუთი
2. საშინაო
დავალება
2 წუთი
წერითი დავალება:
ესე- ალუდას მეტამორფოზა.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий